Izložba: S vrha dna
Martin Zelenko i ovom izložbenom prezentacijom u Fonticusu dosljedno provodi zamisao kako potreba za oblikovanjem u suvremenosti postavlja kreativca pred odluku o izboru materijala, sredstava i načina kojima bi iskazao vizualno promišljanje. Martin Zelenko zapaža, a kasnije koristi raznorodne materijale, većinom potrošene, odbačene nakon obavljene osnovne funkcije. Neki su pre/oblikovani prirodnim silama, a neki ljudskim djelatnostima. Svi oni postaju likovni materijal. Umjetnik ovim novim projektom razvija propitivanja i nudi nove konotacije. Tako će se ovdje neki kustoski komentari – donekle izmijenjeni – ponavljati, ali to je rezultat kontinuiteta promišljanja autora.
Prostorni dijelovi projekta imaju iskazano porijeklo i materijal: to su kameni oblutci, komadići keramičkog posuđa, višeslojni komadi kartona... Slučajni predmeti su uglavnom ostavljeni u nađenom stanju i bivaju kompilirani u objekte. Ovaj postav lirskije pristupa izboru materijala. Karakteristika radova je neuobičajen asortiman sastavnica, ali u ovom projektu ponešto sužen i s akcentom na morskim oblutcima i segmentima keramičkih predmeta. Nalazimo veće ili manje ambijentalne instalacije sastavljene ili samo od manjih segmenata ili uz korištenje stola i stolica, s idejom efemerne ponude.
U pitanju je postupak prepoznavanja, biranja i kolažiranje elemenata. Martin zub vremena doživljava kao sukreatora. On polazi od re-usea, a projekt pokazuje konceptualne rezultate. Često je rabljen višeslojni karton ambalaže. On se ponekad pokazuje nepredvidljiv, ali pristupačan i zanimljiv za svojevrsnu inkrustaciju. U procesu oblikovanja događa se i ideja Kintsugi, poznata kao popravak polomljenog predmeta zlatom. Za razliku od Europskih praksi koje sakrivaju krizni dio povijesti nekog predmeta ovaj ga japanski postupak pretvara u kreativni čin kojim objekt opet može ispunjavati svoju funkciju prije oštećenja.
(Kustos izložbe Eugen Borkovsky, IV. 2025.)
O autoru:
Samostalno ili na kolektivnim izložbama svoje je radove predstavio u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Italiji, Litvi, Njemačkoj i Sloveniji. Od godine 2015. ima status Samozaposlenog u kulturi, kao dizajner. Pored dizajna bavi se ilustracijom, slikarstvom, kiparstvom, scenografijom, fotografijom, izradom maski… Zanima ga obrada zvuka (soundscaping), glazba i video. Živi i radi u Izoli.
»» U galeriji Fonticus možete istovremeno pogledati izložbu Portreti Slavice Marin