Priopćenja

Turistički promet u prvom polugodištu

Prema podacima sustava eVisitor, koji sadrži turistički promet ostvaren u komercijalnim i nekomercijalnim objektima te nautičkom charteru (sustav eCrew), u Hrvatskoj je od siječnja do kraja lipnja, odnosno tijekom prvih šest mjeseci ostvareno više od 6,7 milijuna dolazaka i preko 27,3 milijuna noćenja, što u odnosu na isto razdoblje prošle godine predstavlja rast od 16 posto u dolascima i 10 posto u noćenjima, odnosno rast od 4 posto u noćenjima u odnosu na isto razdoblje 2019. godine.

Gledano po županijama, tijekom prvih šest mjeseci najviše je noćenja ostvareno:
u Istri (8,5 milijuna noćenja, +7% u odnosu na 2022.)
Splitsko-dalmatinskoj županiji (4,7 milijuna noćenja, +11% u odnosu na 2022.)
Kvarneru (4,5 milijuna noćenja, +6% u odnosu na 2022.)
Zadarskoj županiji (3 milijuna noćenja, +8% u odnosu na 2022.)
Dubrovačko-neretvanskoj (2,5 milijuna noćenja, +20% u odnosu na 2022.)
Šibensko-kninskoj (1,3 milijuna noćenja, +1,5% u odnosu na 2022.) te
Ličko-senjskoj županiji (727 tisuća noćenja, +14% u odnosu na 2022.).
U Zagrebu je ostvareno 1,1 milijun noćenja što je 20% više nego lani, dok je na ostatku kontinenta ostvareno više od milijun noćenja što je 20% više nego lani.

>> Pregled prometa u Istri za siječanj – lipanj 2023:
https://www.istra.hr/hr/business-information/istra-u-medijima/statistika

Denis Ivošević, direktor TZ Istarske županije, u razgovoru za Vijesti Hrvatske turitičke zajednice osvrnuo se na dosadašnji tijek sezone:

Istra je tradicionalno vodeća regija po ostvarenim dolascima i noćenjima u Hrvatskoj. Jeste li zadovoljni dosadašnjim tijekom sezone i kakve rezultate očekujete na razini cijele godine?
- U dosadašnjem dijelu sezone u Istri je zabilježen rast od 7 posto u dolascima i 6 posto u noćenjima što je ukupno gledajući izvrstan rezultat jer je ostvareno 530.000 noćenja više u usporedbi s istim periodom lani. Pritom valja napomenuti da je jedino Istra, u usporedbi sa svim primorskim županijama, već lani prestigla rekordnu 2019. godinu.

Koji turistički proizvodi, odnosno koji dijelovi turističke ponude Istre ostvaruju najveću potražnju i interes?
- Osim klasičnih oblika turizma po kojima je Istra već duži niz godina prepoznatljiva, posebno vesele i sve atraktivniji zimski mjeseci, posebno u domeni sportova, sportskih pripremama i raznih sportskih događanja. Predsezona i posezona su se jasno i mjerljivo pozicionirale s osnovnim temama eno-gastronomije i outdoor sportova u najširem smislu te riječi.

Možete li najaviti neke nove turističke atrakcije i projekte koji će dodatno obogatiti ponudu Istre u ovoj ili idućim godinama?
- S obzirom na to da će se budućnost svjetskog turizma u narednom razdoblju mjeriti po nekim drugim i dodatnim kriterijima, Istra će u narednim godinama zadržati kontinuitet razvoja s fokusom na održiv i odgovoran razvoj. Pitanja obnovljivih izvora energije, zaštite resursa, kao i infrastrukturna pitanja predstavljaju ono što će u budućem razdoblju definirati svaki destinaciju.

Turistički promet Hrvatskoj za mjesec lipanj
Prema podacima sustava eVisitor, u lipnju je u Hrvatskoj ukupno ostvareno 2,9 milijuna dolazaka i 15 milijuna noćenja, što u odnosu na lani predstavlja rast od 2 posto u dolascima i 1 posto u noćenjima, odnosno izjednačenje rezultata ako govorimo o lipnju 2019. Pritom je u lipnju u jadranskim županijama ostvareno 2,7 milijuna dolazaka i 14,5 milijuna noćenja što u odnosu na lani predstavlja rast od 1 posto, u Zagrebu je pritom ostvareno 122 tisuće dolazaka (+22% u odnosu na lani) i 235 tisuća noćenja (+13% u odnosu na lani), dok je u ostatku kontinenta ostvareno 128 tisuća dolazaka (+6% u odnosu na lani) i 247 tisuća noćenja (+7% u odnosu na lani).

Najviše noćenja u lipnju ostvarili su gosti s tržišta Njemačke (3,9 milijuna noćenja), Hrvatske (1,4 milijuna noćenja), Austrije (1,4 milijuna noćenja), Slovenije (1,4 milijuna noćenja), Poljske (1 milijun noćenja) te Češke (848 tisuća noćenja).

[04/07/2023]

Prikaži