Arhiva 2010

POZIV na prvu prekograničnu ekskurziju projekta REVITAS

Revitalizacija istarskog zaleđa i turizma u istarskom zaleđu u sklopu operativnog programa IPA Slovenija – Hrvatska 2007 -2013 u srijedu, 3. 11. 2010.

OKUPLJANJE u 10. SATI

U Sočergi ispred gostione (Sočerga br. 1) i polazak sa autobusom.

RAZGLEDAVANJE MIHINE FARME U PISARIMA BR. 5

Materijalna baština Mihine farme predstavlja dio prošlosti unutrašnjosti slovenske Istre. Građevine svjedoče o razvoju farme od sredine 19. do sredine 20. stoljeća. Cjelina farme ilustrira životno okruženje obiteljske jedinice najsiromašnijeg segmenta ruralnog stanovništva u zaleđu Kopra. Jednako je važna kao i prikaz tradicionalne lokalne arhitekture, koja je unatoč siromaštvu, održala kreativnost, vidljivu i kod estetskog izraza. Mihina farma je ove godine dobila status kulturnog spomenika lokalnog značaja.

Nakon desetljeća opustošenosti farmu je otkupio sadašnji vlasnik g. Vinko Župančič. Namjerava je urediti u osobnu smještajnu jedinicu, koja će tijekom uređivanja i po potrebi biti dostupna javnosti.

Vlasnik i sam svjestan kulturne izražajnosti svog objekta odlučan je da što više održava integritet spomenika. U suradnji s Zavodom za zaštitu kulturne baštine slovenije napravljen je program očuvanja koji uključuje zahtjeve za održavanjem i prezentacijom materijalne baštine kulturnog spomenika, poštujući potrebe suvremenog života, što pretpostavlja i uvođenje nekih novih elemenata.

RAZGLEDAVANJE BRŽANOVE FARME U SMOKVICI I PREZENTACIJA NJEZINE OBNOVE

Bržanova farma ima status kulturnog – etnološkog spomenika lokalnog značaja od 1993. godine, a zbog svojih posebnosti, već je u popisu kulturnih spomenika od nacionalnog značaja. Pripada među najatraktivnije seoske kuće u slovenskoj Istri, klasificirana je i među stotinama prekrasnih seoskih kuća u Sloveniji. Cjelina predstavlja izvanredan primjer proširene farme obiteljskog gospodarstva, a još danas je živi svjedok nekadašnjeg načina života u tim zajednicama. Također predstavlja primjer zanimljivog arhitektonskog projektiranja, mnogih prijelaza i veza, a stvaranje kamena i drvenih dijelova predstavljaju slikovit prikaz tradicionalne arhitekture, prilagođene okolišu u proporcijama, materijalima, dizajnu i iznimne ljepote jednostavnosti i rustikalnosti.

Ubrzo nakon drugog svjetskog rata, farma je bila napuštena te je četiri desetljeća propadala. 1998. godine, općina Kopar je otkupila središnji objekt i u isto vrijeme je započela kampanja interventne spomeničko-zaštitne obnove. Obnovljenim dijelom farme upravlja Seoska zajednica Smokvica koja je svjesna njezine kulturne i estetske vrijednosti, zbog čega planiraju tamo osnovati svoje sjedište, muzejske kolekcije, a i namjeravaju koristiti prostore za provedbu kulturnih i drugih relevantnih događaja. Međutim, za potpunu zaštitu etnoloških spomenika je potrebna prezentacija baštine kao cjeline. Stoga općina Kopar planira kupnju južnog gospodarskog dijela koji neumoljivo propada, što bi se revitaliziralo o obliku novog kulturno turističkog odredišta.

RAZGLEDAVANJE SELA ABITANTI IN PREZENTACIJA PROJEKTA »ABITANTI«

Abitanti imaju status kulturnog – naseobinskog spomenika od 1987. godine. 2003. godine selo je bilo uključeno u istoimeni projekt, koji je proveden u okviru programa PHARE prekogranične suradnje Slovenija/Italija, fond za male projekte. Cilj ovog projekta bio je pripremiti temelje za revitalizaciju tradicionalnog istarskog sela s ciljem očuvanja kulturne baštine kao njezine najveće kvalitete i kao vrijednog potencijala razvoja cijelog područja. Glavna zadaća projekta bili su: osigurati načine zaštite objekata s ciljem zaustavljanja propadanja kulturne baštine i planiranja oživljavanja sela uvođenjem novih programa. Projektne aktivnosti su provedene putem četiri radionice: očuvanje baštine, poljoprivredna savjetovanja, arhitektonske i umjetničke (likovne glazbene) radionice. Sve radionice su se provele u bliskoj suradnji s vlasnicima nekretnina. Rezultati projekta prikazani su u završnoj publikaciji u 2004 godine.

Projektni koncipirani su kao vrlo konkretni, da bi u što kraćem roku pridonosili kvalitetnom (održivom) razvoju sela. Svjesni smo, da je put do ostvarivanja ciljeva dug, težak i neizvjestan. Uspjeh ovisi o mjeri, u kojoj je naša tvrtka sposobna takve programe razumjeti, prihvatiti i provesti. Uspješno revitalizirani Abitanti mogli bi postati uzorni primjerak za prezentacije i ostalih naseobinskih spomenika.

ZAKLJUČAK EKSKURZIJE U PERIČEVOM PODRUMU, vjerojatno u 16 sati.

Molimo vas, da svoju prisutnost potvrdite do 27. listopada 2010 Edi Benčič Mohar na telefonski br. 031/358-882 ili na e - adresu: eda.bencic.mohar@zvkds.si.

VESELIMO SE VAŠEM PRISUSTVOVANJU!

Prikaži