Vrsar Snorkeling

Plić Mramori

Pred Vrsarom se prostire najbrojniji arhipelag otoka i otočića u Istri, a najudaljenije lučko svjetlo arhipelaga je pličina Mramori. Upravo je to naša sjajna snorkeling lokacija. Ime je dobila po dvorcu kojeg pamte tek povijesni izvori, no nema mu traga. Lokalno stanovništvo jednostavno ju naziva Lanterna ili Crvena lanterna poradi boje, a postojano osigurava plovni put.

Udaljena je nešto više od jedne nautičke milje od vrsarske luke i do nje je potrebno doći brodicom ili supom. No, kako god došli, uživat ćete u veličanstveno pogledu na Vrsar i njegove otočiće, a za vedrog, oštrog vremena u daljini se mogu vidjeti i talijanske Alpe pokrivene vječnim snijegom.

Pličina se nalazi na kamenom platou od 4 metra dubine i lako se možete orijentirati u moru. Najzanimljiviji dio za istražiti jest samo lučko svjetlo koje vrvi životom. Oplivavaju ga plove ušata, crneja, sitne plave ribe koje poput pastira gone jata strijelki. Strijelka skakuša je u Jadranu relativno noviji gost, a poradi blažih zima i toplijeg mora sve češća. Brz je i snažan plivač, a karakter grabežljivca odaje joj robusna glava s naglašenom vilicom.

Betonska struktura lučkog svjetla je u obliku stošca s metalnim dijelovima koju su u potpunosti obrasli algama i spužvama raznih oblika i boja. U svakoj pukotini se netko skriva, ovisno o godišnjem dobu. Obavezno istražite procjep koji se nalazi pri samom dnu i metalnu kružnicu na prvoj stepenici koja obavija oznaku za plić na dubini od 2 metra. Primijetit ćete metalne dijelove na konstrukciji poput velikog pojasa. To su ostaci nekadašnje strukture koja je s vremenom i pod valovima polako popustila, a njezine ostatke možete pronaći razasute posvuda.

Plitki plato je dosta širok pa se možete udaljiti od oznake za plić i istražiti lokalitet nešto šire. Kako bi se orijentirali, uvijek imajte na oku oznaku za plić, odnosno lučko svijetlo. Kad vam je Vrsar iza leđa, tada s vaše desne strane možete primijetiti velike kamene gromade gusto poslagane. Tu je dubina na vrhu nešto manja, u prosjeku 3 metra. Možete plivati iznad njih u smjeru sjevera. Zasigurno ćete biti okruženi ribicama koje jedva čekaju nekoga za igru skrivača.

Imate li više kondicije u ronjenju na dah, možete pretražiti kamene gromade jer skrivaju tragove daleke prošlosti. Na širem području arheolozi su pronašli svjedočanstva o rimskim brodolomima i ostatke galije iz 15. ili 16. stoljeća. Dokaz tome su i razlomljeni ostaci amfora razasuti po cijelom lokalitetu. Moguće je pronaći i čavle četvrtastog, valovitog oblika oksidirane, zelenkaste boje, sastavnog dijela drvenog broda.

Ukoliko pronađete takav artefakt, pravi ste srećković! No, ponesite sa sobom jedino sjećanje ili podvodnu fotografiju s ovoga mjesta. Imajte na umu da se radi o kulturnom dobru u vlasništvu Republike Hrvatske koje pripada ovome dnu i kraju. Neka i drugi posjetioci dožive čaroliju otkrivanja davne prošlosti!

S lijeve strane lučkog svijetla, nekih 15-tak metara dalje, naići ćete na pješčani bazen na kojem se ocrtavaju morske dine. Rado ga tijekom kasnog ljeta posjećuju morski golubovi. Tijelo im je plosnato i izgledaju kao da imaju krila čiji promjer može doseći 1,5 metar, a mogu težiti do 70 kilograma. Tamno bakrene su boje i glava im je malo odvojena od tijela. Rep im je dugačak i tanak, a u njegovu se korijenu skriva otrovna bodlja. Često se mogu vidjeti u malim skupinama kako leže na pijesku ili plivaju jedan za drugim. Vrlo su oprezni.

Ukoliko vam je nakon plivanja i ronjenja potreban odmor, popnite se na lučko svjetlo metalnim ljestvama koje ulaze u more. Za vrućih ljetnih dana tamo ćete uvijek pronaći siguran komadić hlada.    

 

Budite oprezni

Na snorkeling lokaciji Plić Mramori snažnije su morske struje pa budite oprezni kod udaljavanja od lučkog svjetla. Kada je more valovito s dužnom pažnjom procijenite uvjete na moru.

Najugodniji izlet do Plića Mramori je po vedrom vremenu i mirnom moru. Uživajte u snorkelingu, ali uvijek u paru!

Zaronite s nama - vodimo vas u plavetnilo Jadrana, njegove očaravajuće boje i oblike,
u fantastičan biljni i životinjski svijet - u svijet snorkelinga!

Plić Mramori

Pravila ponašanja

Savjeti i informacije
Prikaži