Vrsar Snorkeling

Punta Montraker

Vrsarski poluotok Montraker oduševit će vas svojim upečatljivim liticama koje kriju priču o kamenolomu nastalom još u prapovijesno doba. Ovdje se, unutar današnje sportsko-rekreativne zone, nalazi još jedna čarobna snorkeling lokacija, smještena na samom rtu ovog malog poluotoka.  

Mještani ga nazivaju Punta Montraker. Izvorno ime potječe od brežuljka koji se nalazio na mjestu današnjeg kamenoloma, a povijesni arhivi navode da se visinom i obujmom mogao usporediti s vrsarskim brežuljkom na kojem se nalazi starogradska jezgra.

Kamenolom Montraker je u novije doba imao svoju operativnu obalu i pristanišni gat na koji su se privezivala plovila, znana kao barkoni u koje se ukrcavao neobrađeni kamen. Zabilježeno je primjerice da se 1846. godine kamenom iz Montrakera izgradio željeznički most koji povezuje gradić Mestre s Venecijom. Zanimljivo je da se ostaci ukrcajnog gata i danas mogu vidjeti u moru, ispred šljunčane plaže, na samom ulazu u sportsku zonu Montraker. Veliki kameni blok postojano čeka hrabre skakače da ga na tren ožive u igri. Mještani taj kameni blok zovu Most. Naziv mu vjerojatno potječe od talijanske riječi ponte d'attracco što znači privezište za barke, no, skraćena verzija ponte na talijanskom znači most.

Kako bi došli na snorkeling lokaciju nastavite obalnom šetnicom prema šumarku hrasta crnike koji vodi do malenog proplanka s pogledom na otočić Galiner koji se nalazi točno preko puta rta ili punte. S vaše desne strane primijetit ćete kamenu skulpturu koja je mnogima stanica za odmor jer se na nju može sjesti ili leći. Maleni šljunčani puteljak vodi na betonirano sunčalište sa stepenicama za ulazak u more.

Čim uđete u more primijetit ćete da je hridinasto dno mekano poput tepiha, ali budite oprezni jer se tu i tamo u rupicama skrivaju mali crni ježinci. Pažljivo koračajte da ih ne nagazite jer njihov ubod boli sve dok ne izvadite iglicu. S plitkog platoa zaronite na dno. Greben na desnoj strani stepenasto pada na veću dubinu. Tu se nalazi stijena s vertikalnim prorezom, nalik sendviču, koja krije zanimljive stanovnike ovisno o godišnjem dobu.  

Slobodno priđite bliže kako bi promotrili divne boje koje krase ovaj procjep i kako bi vam se oči privikle na opažanje detalja. Unutar procjepa najčešće se krije rak hlap. Prepoznat ćete ga po velikim i jakim kliještima i crvenim ticalima kojima veselo mrda.  

Čest susjed mu je ugor, zmijolika riba crne boje. Tijekom dana skriva se u rupi, a oboje vole imati dva ulaza, za siguran bijeg. Male kozice čistači, prozirno roza boje, često mu prave društvo jer ga rado čiste od parazita, bez ikakvog straha. No nemojte ga zadirkivati jer jakim zubima lomi školjke i oklope rakova.

 

Zanimljivosti podmorja

Snorkeling lokacija Punta Montraker posebna je i po velikom broju jakobovih kapica, školjke lepezastog oblika s rebrastim uzorkom ljušture. Iz nje vire malene izrasline i mnogobrojne oči. Promatrana izbliza, ako ju niste preplašili, izgleda kao da se smije. Ako ju slučajno prepadnete može i zaplivati u namjeri bijega brzim otvaranjem i zatvaranjem ljušture. Nevjerojatno je što ovu školjku i srodne joj vrste možete pronaći svugdje naokolo čak i po hridima jer inače se najradije skrivaju u pijesku. U srednjem vijeku hodočasnici su je koristili kao posudu za vodu, a kao simbol svetog Jakova nosili su je pričvršćenu na vrpci oko šešira. Ovdje ćete pronaći i velik broj žutih i crnih spužvi raznih oblika. One spadaju u životinje i imaju važnu ulogu u morskom ekosustavu. Hrane se tako da filtriraju more i time utječu na čistoću i kvalitetu vode. Na Punti Montraker žive i morski konjići koji nalikuju na vilinska bića. Svojim repićima se vješaju za spužve i alge. Za vrijeme mriješćenja konjići plešu osebujan svadbeni ples koji može trajati danima. Mužjaci imaju malu leglenu vrećicu na trbuhu u koju ženka odlaže ikru. Mužjak se brine o potomstvu sve dok mladi konjići ne isplivaju vani.

Nastavite li istraživati ovu lokaciju u plitkome, oko rta, naići ćete na zanimljive usjeke koji se pružaju dublje u stjenovitu obalu, a vrve životom. Jata malih ribica plivaju na sve strane i rado će se poigrati s radoznalim plivačima. Tu možete susresti plove salpi, cipala, trilja, crneja, te pokojeg brancina, oradu, šparića i drhtulju.

 

Sigurnost na prvom mjestu!

Lokacija za snorkling Punta Montraker nalazi se unutar zaštitne barijere označene plutenom linijom. Imajte na umu da je ona granica sigurnosti i ugodnog ronjenja jer pomorski je promet ovdje vrlo živ. Ako želite nastaviti istraživanje dalje važno je da ostanete unutar zaštitne barijere.

Pravila ponašanja

Savjeti i informacije
Prikaži