Nagrada Zlatna koza - Capra d'oro

Kandidature 2023.

Inovativni proizvodi

Prijedlozi za dodjelu plakete Zlatna koza - Capra d'oro u kategoriji:

Kapelin: obična štorija o neobičnom Labinjanu
[Katarina Brajdić Divšić, Ana Dundara Pajić, Majda Milevoj Klapčić]
Ponukane projektom Istarske županije o zavičajnosti, tri su učiteljice udružile kreativne snage i napisale slikovnicu „Kapelin“, običnu priču o neobičnom Labinjanu. Kroz priču dječaka Matije koji se na školskom izletu našao u spomen-sobi Matije Vlačića Ilirika, upoznajemo život i djelo ovog velikog istarskog reformatora i najpoznatijeg Labinjana. Uz zanimljivu priču o njegovom životu, Matije Vlačića Ilirika, slikovnica kroz rubriku „Jeste li znali?“ donosi i mnoge zanimljivosti i manje poznate činjenice o vremenu u kojem je ovaj velikan živio i radio. Slikovnicom „Kapelin“ autorice su riješile problem nepostojanja adekvatne slikovnice/priručnika za ciljnu publiku od 5 do 12 godine. Knjiga je i vrsta suvenira koji predstavlja povijest i kulturnu baštinu našeg kraja kroz život poznate osobe. Slikovnicu je i Grad Labin prepoznao kao kvalitetan proizvod te ju je uvrstio u božićne poklon pakete za svoje najmlađe stanovnike, a poklanjaju je i kao suvenir svim svojim uvaženim gostima.
»» www.ljevak.hr/katarina-brajdic-divsic-majda-milevoj-klapcic-ana-dundara-pajic/28069-kapelin.html
»» Opširnije o projektu [pdf]

Promotivna kampanja za privlačenje digitalnih nomada u središnju Istru
Živi i radi u središnjoj Istri – Live and work in central Istria
[Turistička zajednica središnje Istre]
Inovativna promotivna kampanja prikazuje digitalnim nomadima sve mogućnosti života i rada u središnjoj Istri, a provodi se već treću godinu zaredom, pod geslom „Živi i radi u središnjoj Istri“. Ovogodišnji inovativni projekt pod nazivom „Gourmet Getaway - Workation & Workshops“ rezultat je nastavka projekta privlačenja digitalnih nomada. Središnja Istra, poznata po prekrasnom krajoliku, šarmantnim mjestašcima i bogatoj enogastronomskoj ponudi aktivnoj tijekom čitave godine, kroz ovaj se projekt predstavlja kao idealna destinacija za digitalne nomade u svako doba godine, pružajući im priliku za rad i opuštanje u ruralnom okruženju. Projektom se želi privući novi profil gostiju u središnju Istru, što će doprinijeti produljenju turističke sezone te približiti središnju Istru cilju da postane cjelogodišnja destinacija. U sklopu ovogodišnjeg projekta, sedam digitalnih nomada boravi u središnjoj Istri tijekom studenog te će uz brojne mentore upoznati središnju Istru putem različitih radionica i gastronomskih doživljaja.
»» liveandwork.central-istria.com/hr
»» Opširnije o projektu [pdf]

SeaStar Hero by DiveOUT Poreč
[TZ Poreč i Sonda]
SeaStar Hero inovativan je turistički proizvod u globalnim okvirima koji turizam i brigu za okoliš kao nužan rastući trend spaja u cjelinu tako što korisnicima plaža omogućuje da istražuju podmorje, zabavljaju se i sudjeluju u uklanjanju sitnog otpada iz mora. Na plažama u Poreču mogli su preuzeti opremu za čišćenje – mrežu i rukavice, upustiti se u aktivnost ronjenja na dah i prikupiti otpad na koji naiđu. Svakome tko je na postaju vratio opremu i veću količinu otpada, uručena je nagrada – majica koja je na jedan dan nosila pogodnosti u ugostiteljskim objektima u gradu. U manje od 3 mjeseca na samo 5 lokacija 1.125 SeaStar heroja iz mora je izvuklo 4.500 predmeta – sitnih i najčešće previđenih u redovnim akcijama čišćenja podmorja. Projekt su podržala 54 ugostiteljska objekta, a svi su zajedno pokazali kako na kreativan način povezati lokalno stanovništvo i posjetitelje u zajedničkom cilju očuvanja čistog mora za sadašnje i buduće generacije. U planu je širenje projekta diljem priobalja.
»» www.seastarhero.com/hr
»» Opširnije o projektu [pdf]

Plominska virtualna tura u proširenoj stvarnosti
[TZ Kršan]
Turistička zajednica Kršana je u suradnji s tvrtkom Equinox Vision omogućila posjetiteljima Plomina da, uz pomoć virtualnog vodiča, urone u svijet povijesti, legendi i lokalnih priča. Virtualni lik grofice Tonneti posjetitelje vodi kroz Plomin oživljavajući puste ulice i ruševine približavajući tako posjetiteljima bogatu kulturnu baštinu gradića. Priče ispričane tijekom virtualne ture spretno i pitko povezuju važna povijesna događanja s načinom života i običajima toga vremena. Sadržaj je dostupan na hrvatskom, engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku s dijelovima cakavskog dijalekta, tipičnog za Labinštinu i Plomin, te veneto dijalekta Talijana kojim se nekada govorilo. Putem pametnih telefona s popisa podržanih uređaja i uz besplatnu aplikaciju, mogu se skenirati QR kodovi postavljeni na 10 lokacija u Plominu i na taj način pozvati groficu Tonetti, virtualnog vodiča u proširenoj stvarnosti. Sadržaj educira posjetitelja te nudi novi, zabavan i koristan sadržaj, a ovakva digitalna rješenja donose vrijednost cijeloj zajednici.
»» www.istria-krsan.com/hr/dozivi/atrakcije/virtualna-tura-po-plominu

Valorizacija ribarske tradicije i gastronomije u Novigradu
[TZ Novigrad-Cittanova]
Novigrad želi biti prepoznat kao gastronomska destinacija pa njegova Turistička zajednica organizira velik broj eno-gastronomskih događanja u predsezoni i posezoni koja gostima predstavljaju sve okuse lokalnog podneblja, tipična jela i namirnice koje do izražaja dolaze u određenim mjesecima godine. S ciljem jačanja prepoznatljivosti i jasnog identiteta turističke destinacije, vodeći se smjernicama održivog turizma i očuvanja lokalne baštine, realiziran je niz aktivnosti i stvoreni novi i inovativni turistički proizvodi koji valoriziraju dugu ribarsku tradiciju i gastronomsku ponudu Novigrada: Znanstveno istraživanje o povijesti novigradske ribarske tradicije i baštine; Brošura „Novigradska ribarska tradicija”; Video reportaže „Novigradska ribarska tradicija”; Digitalni info totemi sa sadržajem o ribarskoj tradiciji; Edukativne i kreativne radionice za djecu te kuharske radionice za odrasle; Knjiga recepata „Novigradski recepti s okusom mora”; Edukativni kuharski video recepti za pripremu jela na bazi namirnica iz mora".
»» coloursofistria.com/brosure?category=8&page=1
»» Opširnije o projektu [ppt]

 

Prikaži